Endometrioza jest schorzeniem znanym od lat, ale nigdy dotąd skala zachorować nie była aż tak wielka. Obecnie szacuje się, że na endometriozę choruje około 180 mln kobiet na całym świecie.
Endometrioza to typowa dla kobiet choroba, której objawem jest pojawianie się poza jamą macicy skupisk tkanek śluzowych tzw. endometriów, które w normalnych warunkach stanowią wyściółkę macicy. Zdarza się też, że tkanki endometrium mogą wystąpić poza układem rozrodczym. Mogą się znajdować w układzie moczowym, przewodzie pokarmowym, wątrobie, nerkach, oku, płucach, mózgu, naskórku i innych miejscach.
Endometrioza nadal jest tajemniczą chorobą, ponieważ ciężkie jest odnalezienie przyczyny endometriozy. Na chwilę obecną nie do końca udało się wyjaśnić, co wywołuje tę chorobą. W powstawaniu tego schorzenia pewną rolę odgrywa nadmiar estrogenów.
Punktem wyjścia endometriozy może być nadmierna ekspozycja na syntetyczne hormony obecne w naszym środowisku: świadoma związana z przyjmowaniem tabletki antykoncepcyjne; nieświadoma na skutek skażenia środowiska i żywności.
Endometrioza może mieć również podłoże psychologiczne. W niektórych przypadkach istnieje związek z pojawieniem się i rozwojem endometriozy może mieć stosowanie tamponów higienicznych.
Najczęstszym objawem jest ból w obrębie miednicy. Ból często związany jest z miesiączka, jednak chora kobieta może również odczuwać ból w innych dniach cyklu. Czasem ból jest tak silny i wyniszczający, że wpływa na sposób życia.